Estetika praznine
04/11/2014 |Piše: Ljubodrag Stojadinović
Nije mi za neku hvalu, ali teškom mukom pratim javne nastupe ministra finansija, g. Dušana Vujovića. Nije bilo preterano burno u srpskom parlamentu. Tamo opozicije nema, ili je svedena na trojicu Don Kihota: Zorana Živkovića, Vladimira Pavićevića i Borka Stefanovića. Njihovi argumenti, pravo na repliku, svejedno, obijali su se o preterano agresivnu većinu, koja je svoju balkansku verziju boljševizma uporno isterivala do kraja.
Na taj način je neposredno oduzimanje para iz novčanika građana, penzionera pre svih, prošlo kao lagodna igra, neminovnost koja je proizvod hrabrosti i jasne vizije vlade. Biće nam bolje za dve, najviše tri godine! Mada je to neka verzija političke bajke sa verovatno nesrećnim krajem. Nisam pesimista, ali sve ide u prilog strepnjama da nas čeka vrtlog još goreg siromaštva. Logika je jednostavna: naše pare ne idu u bilo šta što je produktivno, to je sipanje u kasu koja nema dna, a imaće sve više rupa.
Prvi put se dogodilo da jedna vlast, ma koja, ma čija ona bila, tako besprizorno zavuče ruke u džepove svojih podanika, uz slabomisleći, uvredljivi, cinični agitprop da se to čini u njihovu korist. Može biti, mada nobelovac Štiglic tvrdi da nema vajde od takve alhemije za državu, ali je velika, neotklonjiva šteta za građane.
Moguće je da Štiglic ipak greši i da će se neki od nas, koji to dožive, u blagostanju zanjihati na zelenoj grani.
Ne bih se ovde badava trudio da navodim mere koje je vlast morala da preduzme pre nego što započne obračun pre svega sa svojim (najstarijim) građanima. Već je bilo reči o tome na ovom istom mestu. Hteo sam da kažem kako nije moguće uzimati tamo gde nema, da bi se dodavalo tamo gde se nemilice troši. Ovde je ipak reč o estetici, dakle dobrom ukusu i lepoti siromašenja. Moram da priznam, nije mi prijatno da pratim iznošenje javnih ministarskih stavova gospodina Vulina. Njegova retorika je osenčena poučnom, pretećom intonacijom, on uvek govori u ime nekoga čije su ideje nedostižne za kolektivnu pamet srpske sirotinje, on nas uči kako da se ponašamo da ne bismo izgubili i ono što već nemamo.
Nisam potpuno razumeo kome sve taj čovek preti, govori li u ime naroda, u ime zakona, zdrave pameti, nedokučive sile, ili rada kao delatnosti koja je i od njega stvorila čoveka?
Nije mi za neku hvalu, ali teškom mukom pratim javne nastupe ministra finansija, g. Dušana Vujovića. Njegova nedoslednost je već antologijska: „Penzije neće pasti za više od 10 posto ni za jedan cent.” A onda nas uči kako da od onoga za šta smo bili uvereni da je naše, oduzmemo 25 i množimo sa 0,22 ili 0,25, kako bismo razumeli šta nam ostaje posle istorijske hrabrosti srpske vlade.
No dobro, politika je čudo, čast je izmišljena samo da bi ludaci poginuli od još veće ludosti (Embrouz Birs). Moramo da se podsetimo još jedne javne bravure ministra Vujovića, koji se dobro potkovan, pojavio da objasni zašto su plate smanjene linearno, a penzije progresivno. Po našem skromnom mišljenju, takav drastičan udar na penzije, ima i biološku konotaciju. Sve ima svoj kraj, pogotovo penzioner. Ali, vratimo se Vujoviću. On otprilike misli kako je penzionerima potrebno sve manje para, pre svega jer ne moraju da kupuju odela. Zaposleni moraju, jer kako bi u ritama išli na posao? Umirovljenik čuva svoje jedino odelo puno upornih moljaca i starih fleka, to mu je kako narod kaže „i crkveno i mrtveno”. Pošteno govoreći, šta će uopšte penzioneru odelo?
Ne znam zaista, da li su se ove nesuvislosti otele ministru, kao što mu se otela racionalna kontrola nad svojim resorom, ali on je penzionere svrstao u bića sa neznatnim potrebama, i na taj način ih derogirao kao ljude, koji, eto, nemajući druga posla ipak pune državnu kasu. Tako nas je estetika praznine uhvatila kao velika bolest, udar na zdrav razum, rušenje iluzije o penzionerima kao onim ljudima koji su nekada nešto značili.
Rekao bih da je za svaku vlast opasno potceniti penzionere, i svrstati ih u socijalnu grupu nemoćnu da se brani. Pored one trojice, penzionerska kasta postepeno izrasta u ozbiljnu opoziciju. Naravno da tu ne računamo operetski PUPS i vladinog nameštenika Krkobabića srednjeg. Konačno, još jedan javni nastup koji je bio pravi biser za inače zaspalu javnost. Guvernerka je govorila o snazi dinara, manjku u blagajni, i šta će centralna banka da uradi da bi sačuvala domicilnu valutu. Ali, bilo je pitanje posvećeno njenoj plati, koja u sebi sadrži više od 20 prosečnih penzija. Ima li ona moralnih problema sa tim?
Guvernerka je na to pakosno pitanje lepo odgovorila da ona ne pripada državi. Kad je već o estetici reč, moglo se lepo videti kako se ta uspešna dama iz svog raskošnog, neopisivim šarenilom ornamentisanog cvetnog ansambla, savršeno uklopila u skupi kostim. Sve joj to lepo stoji, tako se odlazi na posao, kako bi rekao ministar Vujović. Ali, nešto me kopka, ipak bih želeo da znam. Ako nije u sastavu države kao što kaže, a verujem da je to istina, kome zaista pripada ključarka državne blagajne?
Ljubodrag Stojadinović, kolumnista „Politike“
Objavljeno na: http://www.politika.rs/pogledi/LJ-Stojadinovic/Estetika-praznine.lt.html „Politika”, 3. novembar 2014.