Pobednički raskorak
19/04/2015 |Piše: Ljubodrag Stojadinović
Stvorena je nova šarena mapa naših vitalnih interesa u politici: Toma ne voli Zapad, Zapad je prestao da se divi Vučiću. Američki ambasador Kirbi ima vrlo zanimljiv stav prema Srbima. Na svoj način, uz nešto ezopovskog ograđivanja, definisao nas je kao šizofren narod, na emotivnoj i racionalnoj granici između Istoka i Zapada. Verovatno bez dobre geopolitičke orijentacije i bez moći da se opredelimo.
Uprkos pouzdanim saznanjima da navedeno određenje ne može biti kolektivno svojstvo, moguće je da nas je gospodin Kirbi donekle probudio iz letargičnog dremeža. U stvari, gde smo to mi? Naša pozicija je zanimljiva, rizična, farsična i dramatična i uglavnom proizlazi iz nedostatka moći da je spoznamo.
Naravno, i Istok i Zapad, i jedno i drugo, ili ni jedno ni drugo, i sve druge nedoumice – proizlaze iz našeg unutrašnjeg političkog ustrojstva. Reklo bi se, iz vrednosnog sistema koji je nakrivo sklepan na apstraktnim idejama i opsenama, na projekcijama koje nisu ostvarive ili su maglovite.
Dakle, na sistemu koji je većinski moćan, a ne zna šta bi sa tom snagom, osim da čuva novi kult vođe iza koga se zaklanjaju partijski mediokriteti. I iz toga proizlazi vrlo neprijatna sterilnost. Naša politička kretanja su omeđena interesima i emocijama, ali aktuelna politička elita (ako se to može tako nazvati) nije u stanju da ih situira kako valja i ta vrsta orijentacione zbrke traje dosta dugo.
Zanimljivo, ali posle niza političkih gafova, a omakne mu se još poneki, Tomislav Nikolić je povukao nekoliko značajnih političkih poteza. Kao ustavni komandant vojske, mirno i odmereno je zatražio istragu i odgovornost. Nije stigao da se do kraja bavi tom teškom tragedijom jer su ga odatle istisnuli nenadležni i on je uglavnom ćutao.
Naravno, još je lamentirao nad sudbinom Srbije i svojom, povodom bivšeg kuma Šešelja, pretpostavljajući božje zakone ovozemaljskim, jer mu ovi drugi narušavaju blaženi bajčetinski mir. Doneo je jednu dobru odluku: da odred srpske vojske ide u Moskvu na paradu pobednika. Nije se obazirao na neprijatne i nepristojne pridike nižih činovnika sa Zapada.
Toma će devetog maja biti na tribini ispred Kremlja, a naš odred će defilovati u čast pobede nad fašizmom, zajedno sa onima koji su mu slomili kičmu. To je istorija i ona ne sme da se ponovi, ali ni ponavljanje nije isključeno, na još gori način.
Naravno da Nikolićevo predsednikovanje ne zaslužuje ode i epove, ali ono što valja ne mora se prećutati. Da li će Srbija zbog toga imati štete? Sve zavisi od tačke gledišta. Neke svakako hoće, ali i vajde bar zbog jedne dobre doze samopoštovanja. Ma koliko „evropski put” bio beskonačno dalek, a možda i nedostižan, ne sme se odustati, bar zbog putovanja samog. Kad stignemo tamo, Evropske unije možda više neće ni biti, ali za Srbiju je prevashodno važan model izbegavanja izolacije.
Na Zapadu, Nikolić ima reputaciju okorelog rusofila i tamo se misli kako je to neotklonjivo. Mada je srpski predsednik više puta „sa pola usta” obrazlagao i neminovnost kontinentalnih integracija. Vučićeva orijentacija je, bar na prvi pogled neprikosnovena. Zapad je pozdravio i podržao njegov odlučni kopernikanski obrt i raskid sa vrednosnim okvirom koji ga je držao u radikalskoj dogmi devedesetih. Ali, slučaj „Šešelj” je doveo do neočekivanih šumova na relaciji Brisel–Vašington–Vučić. Pakovanje politički istrošenog vojvode i slanje u Beograd imalo je pre svega estradne posledice. Da nije bilo Zagreba i Vulina. Ovaj potonji je objasnio da je u pitanju potez koji ima za cilj da ruši Vučića. Šešelj je, naravno, radio samo ono što je uvek radio, ali je uspeo da dodatno pokvari i onako ne preterano srdačne odnose sa Zagrebom. I onda je došao nalog da se Šešelj vrati u Hag, što je Vulin ponovo proglasio napadom na Vučića.
Premijer se setio da je to možda tačno i da je Vulin prvi ukazao na to, što je dokaz da je on (Vulin) pametniji od prvog ministra. Na ovu pohvalu Vulin nije reagovao, nije odbio pohvale, a i zašto bi?
Tako je stvorena nova šarena mapa naših vitalnih interesa u politici: Toma ne voli Zapad, Zapad je prestao da se divi Vučiću. Naprotiv, „neko” ga stalno ruši, naravno uz Miškovića i medije, koji su pod kontrolom moći izvan ove države. Ipak, Kirbi ga je pozvao da poseti Vašington i tako potencira dihotomiju sa Rusijom.
Odakle, ipak, Kirbijeva teza o kolektivnoj šizofreniji? Ko je u ovoj državi delegat rascepljene politike, dakle ko je doktor Džekil, a ko mister Hajd?
Odavde, iznutra, ne može se videti kolektivna dilema između Evrope i Rusije, na primer. Čini se da je ljudima uglavnom svejedno i da u Srbiji teško siromaštvo i isto takva letargija idu zajedno. Baš nas briga i za jedne i za druge. Naprosto, ne osećamo ono što premijer tvrdi: da nam je bolje. Nije bez značaja, ali Narodnoj banci je baš krenulo. Eto nama radosti! Tamo su trudbeničke plate kod guvernerke Jorgovanke u proseku povećane za preko 50.000 dinara. Takva vest mora da uspokoji šizofrenog lumpenproletera Srbina koji je pred višegodišnjom dilemom: da li na pijac ili pred narodnu kujnu!
Ljubodrag Stojadinović, novinar
Objavljeno na: http://www.politika.rs/pogledi/LJ-Stojadinovic/Pobednicki-raskorak.lt.html, 14. april 2015.